Stół to podstawowy element wyposażenia każdego domu. Ładny, duży potrafi dodać uroku i wdzięku niejednemu wnętrzu. Dotychczas zwykło kupować się gotowe stoły, które wstawiało się do domu w stanie takim, w jakim stworzył je producent. Obecnie jednak coraz modniejsze staje się projektowanie własnych elementów, które mają na celu zindywidualizować nasze wnętrze. Teraz nawet nogi do stołów stały się swego rodzaju dekoracją, którą można dowolnie zmieniać i dostosowywać według własnych upodobań. Nogi do stołu mogą być bardzo eleganckie.

Nogi od stołu elementem wystroju

Dla niektórych może to wydawać się wręcz śmieszne, ale młodzi ludzie remontujący swoje domy coraz częściej decydują się na zakup samego blatu. Nogi do stołu można dokupić oddzielnie, tak by ich styl ściśle pasował do wystroju wnętrza. Ale jak nogi stołowe mogą wpływać na wygląd pokoju? Okazuje się, że w bardzo znaczący sposób! Łatwo wyobrazić sobie babciną kuchnię z ciężkim, drewnianym stołem. To klasyka, kojarząca się z tradycją i prostotą.

Pomyślmy teraz o nowoczesnym wnętrzu z białymi ścianami i błyszczącymi meblami. Jak tutaj wpasuje się toporny stół z drewnianymi nogami? No właśnie… A co w przypadku, gdy wybieramy stół do biura lub agencji? Wtedy nasz wybór może być jeszcze inny. Prawda jest taka, że niemal każdy wybiera porządny, drewniany blat. Starannie wykonany, w odpowiednim kolorze, świetnie wpasuje się w każde wnętrze. Jednak w przypadku nóg do stołu sprawa wygląda zupełnie inaczej. Tutaj możemy pozwolić sobie na wodzę fantazji i zindywidualizować nasz zakup.

Kolor, kształt, struktura – co ma znaczenie?

Przy wyborze nóg od stołu znaczenie ma właściwie wszystko. Najłatwiejszy zapewne okaże się wybór odpowiedniego koloru. Jeśli marzymy o tradycyjnym wnętrzu, zapewne zdecydujemy się na drewniane nogi do stołu w kolorze zbliżonym do koloru blatu. Jeśli chcemy wprowadzić nutkę szaleństwa do klasycznego wystroju możemy postawić na drewniane nogi stołowe w innym odcieniu niż nasz blat.

Jeśli odpowiednio dobierzesz dekoracje, możesz być zaskoczony jak korzystny efekt możesz w ten sposób uzyskać. Jeśli jesteś posiadaczem nowoczesnego wnętrza, zastanów się nad wyborem metalowych nóg do stołów. Są one niezwykle efektowne. Z jednej strony wyglądają surowo, a z drugiej nadają niesamowity styl i nietypowy charakter meblu.

A co z kształtem? Tutaj wybór zapewne okaże się dużo trudniejszy. Dlaczego? Bo kształtów jest mnóstwo, a każdy z nich jest zupełnie inny i oryginalny. Ponownie, najłatwiej będzie w przypadku wnętrz klasycznych. Wtedy proste nogi sprawdzą się zdecydowanie najlepiej. Mogą być prostokątne lub okrągłe, mieć dodatkowe rzeźbienia lub być gładkie, zwężać się ku dołowi lub nie. Takie szczegóły musisz wybrać sam, biorąc pod uwagę indywidualne preferencje. Trudniej zdecydować się na nogi do stołu nowoczesnego lub małego stolika kawowego.

Do takich mebli możemy wybrać nogi proste, ale mamy również opcje zakupu nóg w kształcie litery X lub V, pojedynczej nogi, nóg przezroczystych czy też dowolnych innych kombinacji. Jeżeli mamy własną wizję, możemy nawet zlecić wykonanie nóg dobremu stolarzowi. Przy wyborze musimy kierować się jedną ważną zasadą – co za dużo to niezdrowo. Jeśli w naszym wnętrzu jest już dużo kształtów lub wzorzysta tapeta, lepiej nie dokładać kolejnej porcji serpentyn przy naszym stole. Jeśli natomiast pokój jest surowy i prosty, takie oryginalne nogi do stołu mogą zupełnie odmienić wnętrze i nadać mu ciekawego charakteru.

Zmiana nóg do stołu to świetna decyzja również wtedy, gdy znudził ci się wystrój twojego wnętrza. To niedrogi zakup, który w znacznym stopniu wpływa na wygląd wnętrza i decyduje o pierwszym wrażeniu, jakie wywiera ono na gościach.