Chyba każdy doskonale wie o tym, że wnętrze ziemi jest gorące, czyli na każde sto metrów temperatura podskakuje o trzy stopnie Celsjusza. Dane te są rzecz jasna uśrednionymi, bo w niektórych miejscach, czyli bliżej stref aktywnych geologicznie ten wzrost jest znacznie gwałtowniejszym. Wiele też zależy od przewodnictwa cieplnego skał w danym regionie. Chyba z tych przyczyn nie każdy uzna pompę ciepła w Olsztynie za fenomenalną opcję, bo w tym konkretnym mieście nie ma źródeł geotermalnych tak jak w Islandii. Islandia jest natomiast jednym z tych dość ekstremalnych przykładów, bo tam ciepły grunt występuje niemal wszędzie. Inaczej jest w Olsztynie i w województwie Warmińsko-Mazurskim, ale rozwój technologii związanej z pompami ciepła niweluje tego rodzaju różnice, bo wiele się zmieniło od momentu, w którym to cywilizacja pierwszy raz zaczęła używać energii geotermalnej i dlatego teraz instalacja powiązana z pompą ciepła może sprawnie funkcjonować w dosłownie każdym miejscu na kuli ziemskiej. Nawet w przypadku Olsztyna to ciepło jest osiągalne i w porównaniu z gazem ziemnym można je uznać za o wiele tańsze.

Pompy ciepła i inne technologie

Ten cały rozwój powiązany z pompami ciepła w Olsztynie jest plusem, bo niestety ceny gazu ziemnego, którym ogrzewa się wodę rosną z roku na rok. Sprawy nie ułatwia też i to, że w cenę gazu wliczony jest podatek, którego osoba ogrzewająca dom za pomocą gazu nie może odzyskać. Natomiast w cenie instalacji z pompą ciepła też jest podatek, ale istnieją też dofinansowania, a potem podczas funkcjonowania tego systemu koszty są znacznie mniejszymi. Podobnie jest w przypadku panelu fotowoltaicznego z regulatorem napięcia i z akumulatorem żelowym. Za pomocą takiego zestawu można pozyskiwać darmową energię elektryczną do zasilenia oświetlenia w domu lub w altanie na działce rekreacyjnej. Te rzeczy już nie są nowością i co najistotniejsze może je zakupić niemal każdy. Z fotowoltaiką na cały dom i z pompą ciepła na dom o powierzchni dwustu metrów kwadratowych jest rzecz jasna drożej, bo takie złożone i trudne w założeniu instalacje niestety muszą swoje kosztować, ale ich spory plus tkwi głównie w tym, że po ich zamontowaniu jest już znacznie taniej. Więcej na https://elektro-sanit.pl/.

Prawdziwe informacje o pompach ciepła

Strona internetowa firmy montującej pompy ciepła w Olsztynie i to wraz z cała instalacją wygląda bardzo obiecująco. Mowa tu rzecz jasna o tej całej grafice i o przekonujących opisach, w których przypadku kluczowe informacje wyróżnia pogrubienie. Te strony internetowe projektuje się z myślą o tym by były przekonującymi dla kogoś, kto odwiedza je po raz pierwszy. Wiele znaczy też i to, że pewna część tego typu stron przedstawia te bardziej optymistyczne dane dotyczące efektywności działania pompy ciepła, a ten mniej optymistyczny scenariusz powiązany z jej działaniem jest nieco bardziej ukrytym. Taka konstrukcja strony firmy zajmującej się instalowaniem pomp ciepła nie jest jednak problemem, bo nawet te mniej optymistyczne dane są bardziej zachęcającymi od perspektywy powiązanej z dalszym użyciem gazu, w którego cenie jest i zawsze będzie podatek, a podatek ten jest zachętą do zainwestowania w pompę ciepła, dzięki której się oszczędza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *